5 tipů, jak se stát úspěšným obchodním zástupcem

zoldáci.cz

Profese obchodního zástupce vyžaduje nejen vhodné osobnostní předpoklady, ale také zájem o rozvoj dovedností a následování trendů na poli obchodních vztahů. Ačkoliv si ti nejlepší „obchoďáci“ své know-how obvykle chrání, několik zásadních kroků, které vám na cestě k úspěchu zcela jistě pomůžou, najdete na následujících řádcích.

1/ Buďte na sebe přísní

Práce obchodního zástupce je v představách mnohých lidí jakousi prací snů, kdy veškerá námaha spočívá v povídání si u kávy s potenciálním klientem. Nenechte se tím uchlácholit. V podstatě volná pracovní doba a možnost „být sám sobě šéfem“ vám sice dává široké možnosti ohledně nakládání s časem, nicméně může být velmi zrádná. Stačí párkrát uklouznout a nespokojení zákaznicí se jen kupí. Je proto třeba si nad sebou vytvořit bič. Plánujte a vytvořené plány také dodržujte, bez odkládání a výmluv. Jestliže si pro schůzky a práci vymezíte určitou dobu, dodržujte ji. Spolehlivost a vysoká schopnost sebeřízení, to je něco, bez čeho se v branži neobejdete.

2/ Učte se

Další předpokladem je držet krok s dobou. Studujte nové prodejní techniky, účastněte se seminářů, prohlubujte sebekoučink. Zkrátka – neusněte na vavřínech a pořád se zdokonalujte. Nejedná se však pouze o teorii. Je třeba vše zkoušet v praxi. Následujte ty nejzkušenější v oboru a vnímejte chyby nejen ostatních, ale také své. Pokud něco nefunguje, najděte jiné cesty a metody. Ušetříte si tak spoustu času a zabráníte zbytečným finančním ztrátám.

3/ Trénujte empatii

Umět se vžít do potřeb vašeho zákazníka a vnímat vaši vzájemnou spolupráci jeho očima je neméně důležité. Naučte se ho poslouchat a číst mezi řádky. Pokud vám něco není jasné, ptejte se. Vždy se plně soustřeďte a časem budete umět odhadnout již po pár větách, co váš zákazník skutečně potřebuje. Jakmile mu nabídnete řešení, které jeho problém eliminuje, je váš a spokojený. S tímto souvisí samozřejmě i vhodně zvolený způsob komunikace. Nelze na každého zákazníka uplatňovat stejný scénář.

4/ Nebojte se odmítnutí

Ano, k práci obchodního zástupce patří i zaklopýtnutí a neúspěchy. Pokud s nimi však budete již před každou schůzkou či telefonátem tak nějak již přirozeně počítat, nikam to nepovede. Nejhorší to bývá v případě kontaktování nových zákazníků. Myslete však na to, že případné odmítnutí souvisí s nabídkou a ne s vámi jako osobou. Proto se z každé chyby poučte a snažte se v dalším pokusu zase o něco lépe. Někdy stačí jen změnit pár slovíček, nebo celý koncept uchopit z jiného konce a je to. I když vám je třeba oslovování nových zákazníků nepříjemné, berte to jako výzvu. Každý nový telefonát či schůzka je příležitostí k úspěchu.

5/ Dejte o sobě vědět

Buďte vidět a dejte světu na odiv, co všechno umíte. Ať už jste obchodním zástupcem s mnohaletou praxí nebo se teprve zaučujete, je třeba být součástí trhu. Ideálním řešením je registrace na webu Zoldaci.cz. Stanete se součástí databáze, kterou využívají firmy z celé České republiky hledající provizní obchodní zastoupení ve vámi vybraném oboru nebo oborech. Zajistíte si tak přísun práce, který omezí případné sezónní výkyvy a rozšíříte tak své portfolio o další spokojené zákazníky. Snadno se tak ocitnete se na té nejpřímější cestě k úspěchu!

You may also like...