Chyby při výběru makléře

Co je podle vás nejdůležitějším předpokladem úspěšného prodeje nemovitosti? Je to cena, situace na trhu, nebo způsob inzerce a propagace? Úspěch nebo neúspěch při prodeji nemovitosti podle mého názoru závisí především na výběru správného makléře. Jak ho tedy vybrat?
 


 

Z vlastní zkušenosti vím, že nejčastějšími kritérii při výběru makléře jsou výška jeho provize a odhad prodejní ceny nemovitosti. Jsou tu však ještě další – počet nemovitostí v nabídce a marketingová síla. To, že vám nějaký makléř slíbí, že vám vaši nemovitost prodá za nejvyšší cenu při nejnižší provizi snad ani netřeba dále rozebírat. Proto se v tomto článku budu raději věnovat posledním dvěma zmíněným kritériím.
 
Mnozí makléři se pyšní počtem nabízených nemovitostí. Dnes, když je na trhu přebytek nabídky, opravdu není problém oslovit prodávajícího a dohodnout se s ním o zařazení jeho nemovitosti do nabídky. Jakou však získáte výhodu, pokud si vyberete makléře, který mě v nabídce množství předražených nemovitostí, které nedokáže prodat? Má je v nabídce, protože ho to “nic nestojí” a předpokládá, že čím více nemovitostí má, tím je větší pravděpodobnost, že se mu podaří najít kupujícího. V případě nemovitostí však stále platí, že kvalita je více než kvantita.
 
Další otázkou je, kolik nemovitostí dokáže makléř efektivně obsloužit. Představme si, že makléř XY má v nabídce 50 nemovitostí a týdně pracuje 50 hodin. Každé nemovitosti se tedy může věnovat maximálně 1 hodinu týdně! Za takový krátký čas stihne lze přidat pár inzerátů, více určitě ne.
 
Dobrému makléři stačí i 10 nemovitostí. Dobrý makléř se nespoléhá na statistickou pravděpodobnost úspěchu (čím více nabídek, tím větší šance, že se mu podaří něco prodat), dobrý makléř hraje na jistotu (co vezme do nabídky, to prodá). To je zásadní rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným makléřem. Dobrý makléř vaši nemovitost zdvořile odmítne, pokud je přesvědčen, že je neprodejná. Je to pro něj ztráta času.
 
Dalším číslem, kterým se někteří makléři před klienty rádi pochlubí je počet portálů na kterých inzerují. “Já budu váš byt inzerovat na 30 internetových portálech” – jak vám toto pomůže prodat? Nijak. Existuje vůbec kupující, který nenavštíví alespoň jednu z těchto stránek: topreality.sk, reality.bazos.sk, nebo reality.sk? I v tomto případě tedy platí, že kvalita je důležitější než kvantita.
 
Už jsem psal o tom, že čas makléře je omezený a správy inzerce na množství portálů je časově mimořádně náročné. Dobrý makléř musí myslet především na to, jak vzbudit pozornost zájemcem, který sedí za počítačem a přehlíží si stovky inzerátů. Inzerát musí mít správný text, správně fotky, musí být aktuální a dobře umístěný. V opačném případě je jedno, na kolik portálů ho makléř přidá. Propagace na internetu je sice objektivně nejefektivnější, je však pouze zlomkem aktivit dobrého makléře. Dobrý makléř využívá tištěná média (noviny, časopisy, letáky), bannerovou reklamu, lokální propagaci a zejména databázi svých klientů.
 
Práci realitního makléře výrazně ovlivňuje i realitní kancelář pro kterou pracuje, její pravidla, vize a hodnoty. Sám pracuji pro největší světovou realitní síť, protože vím, že takto dokážu svým klientům nabídnout nejvíce. Silná značka, vysoký marketingový rozpočet, moderní technologie a marketingové postupy, množství spolupracujících vyškolených makléřů a kanceláří, dlouholeté know-how, dostupné kanceláře v nejlukrativnějších částech města, nebo třeba i vlastní časopis distribuován v Košicích v počtu více než 10 000 kusů, to vše jsou reálné každodenní nástroje a výhody, které využívám při prodeji ve prospěch svých klientů.

You may also like...