Finská sauna

OBRÁZKU: FINSKÁ SAUNA  SAUNAPROJECT.CZ
Jestliže uvažujeme o návštěvě sauny, musíme také zvážit i to, že bychom ji měli navštěvovat pravidelně. Vhodným řešením je pořídit si saunu doma a pochlubit se tak svým domácím wellness, které má několik výhod. Jednak se nemusíme dělit o saunu s jinými uživateli, můžeme si saunu využít, kdy se nám zachce a máme také možnost pozvat své přátele.

V čem spočívá princip sauny

Princip finské sauny spočívá v tom, že je horká a suchá. Mnoho uživatelů vlastně ani neví, jaká by měla být teplota a vlhkost ve finské sauně, a proto nevidí její rozdíly oproti obvyklé parní lázni.

Finská sauna se zahřeje na 110 ° C s nízkou vlhkostí 10-15%. Jiné typy saun fungují na principu opačných podmínek.Teplota v parní místnosti je relativně nízká (do 60 ° C) a indikátory vlhkosti jsou velmi vysoké, až 70-75%.

Výhody a vlastnosti finské sauny

K čemu je finská lázeň užitečná? Jak často ji mohu navštívit? V suché finské parní místnosti fungují potní žlázy na plnou kapacitu a odstraňují škodlivé látky z těla pocením. Póry se uvolňují, kůže je dostatečně prodyšná a hladká. Díky sauně se také zlepšují metabolické procesy, krevní oběh a cévy. Při pravidelné návštěvě finské sauny se zvyšuje odolnost těla proti nachlazení a tím tedy posilujeme obranyschopnost našeho těla a zvyšujeme imunitu. Meteorologické změny, jako jsou tlakové ztráty nebo změny počasí, se rovněž lépe snášejí.
Ovšem blahodárné účinky sauny se vztahují nejen na naše tělo, ale také načerpáme sílu a energii na další pracovní dny, uvolníme nejen svalstvo, ale také rovněž svou mysl. Sauna je místem pro dokonalý odpočinek, a proto je vyhledávána všemi, kdo chtějí alespoň trochu relaxace.

Větrání, kamna pro saunu

Samozřejmě, že i sauna se neobejde bez dalších komponentů, které jsou k jejímu používání potřeba.
Stejně důležitá je i otázka ventilace. V sauně je optimální ventilace prováděna se stejným tlakem vzduchu venku a uvnitř parní místnosti. Co se týká saunových kamen, jsou stejně důležitá, jako vše ostatní. Ostatně bez kamen bychom si saunu vlastně ani nedovedli představit. Máme na výběr prakticky dvě možnosti, kamna na dřevo nebo kamna elektrická. Dříve to všechno bylo vyřešeno kamny a prakticky neexistovala žádná alternativa k tradičním krbovým kamnám z cihel. Dnes je modernizace a inovace vidět na každém kroku a to nejen při stavbě sauny. Důležitým aspektem zde je také fakt,že je potřeba vypočíst objem parní komory a výkon kamen, zejména u těch elektrických. Příliš velká dodávka tepla může způsobit konstantní přehřívání parní místnosti a malá kapacita pece povede k jejímu rychlému opotřebení.

Saunové moduly

Ovšem nemusíme si saunu stavět sami. Trh nám dnes nabízí i saunové moduly, které jsou vlastně hotovým tovarem. Tyto moduly mají vše, co bychom chtěli mít při saunování a mají jednu velkou výhodu a to je fakt, že se vejdou prakticky do všech prostor, i do malých bytů nebo na balkon. Výběr a velikost záleží na našem rozhodnutí.

You may also like...