Jak nejrychleji postavit dům

V době, kdy se v oblasti stavebnictví vypráví o moderním a účelovém designu novostaveb, snižování stavebních nákladů, úspoře energie za vytápění, jednoduché a hlavně rychlé výstavbě, přinesly na trh funkční model domu, který tyto předpoklady splňuje v nejvyšší míře. Zajímavé na tom všem je, že celý koncept stavby je postaven ze stavebního materiálu 4. generace a pod definicí tohoto názvu se rozumí polystyren.

Říká se, že všechno dobré tu už bylo a že i ty nejnovější novinky mají svůj původ v dávné minulosti našich předků, nebo byly Odkoukané z procesů, které probíhají statisíce let v přírodě. Jinak tomu nebylo ani v případě polystyrenových domů. Japonská firma Japan Dome House Co., Ltd. se inspirovala při vývoji svého modelu kmenem severokanadských Innuity, který po celé věky stavěli své příbytky z ledových bloků. Vznikaly tak variabilní iglú, ve kterých prožívali generace těchto obyvatel nejsevernějších obyvatelných částí naší planety. Tento fakt byl základem konceptu výroby podobných obydlí s tím rozdílem, že ledové bloky nahradil polystyren.

jak-nejrychleji-postavit-dum

V povědomí Japonců se až donedávna pojem polystyren spojoval hlavně s výrobou jednorázových kelímků na nápoje, podnosů či obalů na jídla z rychlého občerstvení. Ani zateplovací boom pomocí polystyrenu se v zemi vycházejícího slunce nekonal tak masivní, jako v našich končinách. Proto byly a dodnes jsou nové domy, vyrobené z takového materiálu středem pozornosti. Právem. Při pohledu na takovou stavbu se totiž v člověku mísí pozitivní emoce s pocitem, že se ocitl v nějaké pohádce o hobbita. Největší překvapení však čeká uvnitř stavby. Na pohled malý domek v sobě ukrývá velkorysé prostory, kde má každý dostatek místa pro sebe. A to je právě v Japonsku, kde se doslova bojuje o každý centimetr využité obytné plochy pokládáno za malý zázrak.

Výrobce Japan Dome House Co., Ltd. ke svým modelům domů z polystyrenu uvádí, že jde o prostředí vhodné pro bydlení v 21. století s množstvím benefitů. Jde o takzvanou bezstarostnou výstavbu, kde se stavební proces podobá skládání Lega. Skelet domu vznikne spojováním tvarovaných panelů, vyrobených ze speciálního polystyrenu ( EPS / expandovaný polystyren s vysokou hustotou). Prefabrikované panely mají tloušťku 7 palců (175 mm) a každý z nich váží 80 kg. Z toho vyplývá, že stavba takového domu je rychlá a jednoduchá. 2 – 3 dělníci zvládnou celý kompletovací proces za 3 hodiny. K tomu je samozřejmě nutné připočítat čas na ostierkovanie a nabarvení skořápky – skeletu. Tak či tak zřejmě neexistuje v moderním stavebnictví model domu, který by se dal postavit v kratším časovém horizontu s použitím tak jednoduchého stavebního procesu. Podívejte se krátké video o tom, jak roste takový dům:

Výrobce uvádí i další výhody. Z těch nejzajímavějších stojí za zmínku hlavně to, že polystyren má vynikající tepelně – izolační vlastnosti, což má za následek vyšší energetickou účinnost, snižování nákladů za topení či klimatizaci. Na rozdíl od jiných konstrukcí nehnije ani nekoroduje, nenapadnou ho žádné živočichy včetně termitů, jsou vysoce odolné vůči silnému větru a dokonce i zemětřesení. Základní model má obytnou plochu 44,2 m2 a dostat ho koupit už od 3 milionů japonských Janov, což je v přepočtu jen o něco více, než 23 000 €. Přidáním několika doplňků, podlouhlých komor a podobně umožňují velkorysé zvětšení prostoru až do té míry, že se v nich dá provozovat bar, herna, karaoke, sauna a podobně.

A Japonci to ve velké míře využívají. Tyto domy jsou totiž zároveň vhodné pro zdravý životní styl. Nabízejí antioxidační stavební řešení spojené s inovativní biotechnologií, řeší problémy s alergiemi, astmatem, rýmou. Jednoduše se v nich člověk cítí dobře. I díky katalyzaci aktivního kyslíku.
Podle výrobce jsou univerzální konstrukce vhodné pro použití i jako hotelové pokoje, restaurace, mrazicí místnosti, nebo dokonce jako prasečí farmy.
Na ostrově Kjúšú slouží už pár let k všeobecné spokojenosti Aso Farm Land Village Resort. Jde o území, na kterém stojí přibližně 480 polystyrenových domů, sloužících jako ubytování, rekreační zařízení a maloobchodní prodejny v rámci agroturistiky na tomto ostrově.

Viz půdorysné řešení některých typů polystyrénových domů:

jak-nejrychleji-postavit-dum-1

jak-nejrychleji-postavit-dum-2

jak-nejrychleji-postavit-dum-3

Foto: pinktentacle.com, freshome.com

You may also like...