Jak vybrat realitní kancelář

Seriózní realitní kancelář by měla zajistit obchod od “A” po “Z”. Pro většinu lidí je prodej a koupě nemovitosti procesem, ve kterém se může vyskytnout několik “komplikací”, které by celý proces zbytečně zdržovaly. Proto, je velmi dobré, že uvažujete obrátit na odborníky – realitní kancelář. Ale jak vybrat realitní kancelář?
 


 

Po rodičích jsem zdědila rodinný dům, do kterého se plánujeme s manželem přestěhovat a z toho důvodu jsme se rozhodli prodat náš byt. Stále slýcháme o různých podvodech, které se stávají při koupi a prodeji nemovitostí. Proto se bojíme prodávat byt “na vlastní pěst”, ale také se neumíme rozhodnout pro konkrétní realitní kancelář. Co byste nám doporučili? Jak si máme vybrat tu správnou realitní kancelář? Jaké služby by nám měly nabídnout?
 
Rozhodujte se na základě více kritérií. Prvním z nich by měly být doporučení, reference a pověst realitní kanceláře na trhu. Rovněž si jděte podívat, v jakých prostorách realitní kancelář sídlí, kde a jak inzerují, jaká je jejich cílová skupina, zda mají v nabídce nemovitosti podobné Vaší. Vyhněte se zprostředkovatelům, kteří se skrývají za soukromou inzerci!
 
Vaše první setkání s realitní kanceláří by mělo být informativní. Zde si nechte vysvětlit, co všechno za Vás udělá dána realitní kancelář, jaká bude prodejní cena, jak velká bude provize, co všechno je zahrnuto v provizi pro realitní kancelář, zda smlouva s realitní kanceláři bude exkluzivní nebo neexkluzivní, lhůtu platnosti smlouvy a kdy má realitní kancelář nárok na provizi.
 
Pokud se na tomto všem dohodnete, je třeba připravit pro realitní kancelář list vlastnictví a nabývací smlouvu. Toto vše se pak sepíše ve zprostředkovatelské smlouvě uzavřené mezi Vámi a realitní kanceláří.
 
Seriózní realitní kancelář by měla zajistit obchod od “A po Z”. V ceně provize jsou zpravidla zahrnuty poplatky za propagaci nemovitosti, poplatky za výpis z listu vlastnictví (popř. snímek z katastrální mapy), právní služby – vypracování návrhu kupní smlouvy, návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitosti, základní správní poplatek a ve většině případů realitní kancelář hradí i urychlovací poplatek a notářské poplatky s výjimkou poplatků za notářskou úschovu.
 
Dobrá realitní kancelář by v případě potřeby měla vědět zajistit pro klienta vypracování znaleckého posudku a popřípadě i vyřízení hypotečního úvěru pro kupujícího. Provize se zpravidla pohybuje od 2 do 5% z prodeje ceny nemovitosti a platí ji majitel nemovitosti.
 
Je dobré uzavření exkluzivní smlouvy, protože realitní kancelář se vždy přednostně věnuje takovým nabídkám. Pokud majitel inzeruje nemovitost přes několik realitních kanceláří, potencionální zájemce ji najde s různými cenami, popisem a v konečném důsledku může budit dojem, že je neprodejná.
 
Realitní kancelář by měla mít nárok na provizi až po ukončení celého převodu, tzn. když prodávající má peníze a kupující je na listu vlastnictví zapsán jako vlastník. Žádná seriózní realitní kancelář neptá od klienta peníze předem!

You may also like...