Mobilní domy

mobilni-domy

HISTORIE

Mobilní domy se poprvé objevily ve 40-tých letech minulého století v Anglii a USA. Poté se velmi rychle rozšířili do Holandska a Francie. Hlavní ideou vzniku mobilního domu bylo zajištění sezónního ubytování pro dělníky v zemědělství a jejich snadné přemisťování po plantážích či sadech. Tento způsob bydlení si však lidé velmi rychle oblíbili jako rekreační, kdy sloužili mobilní domy jako u nás chaty, k víkendovým a prázdninovým pobytům. Mobilní domky mají široké využití. Používat je můžete nejen k celoročnímu bydlení, ale také jako kanceláře, prodejny, mateřské školy, nebo šatny pro sportovce. V české republice vznikla asociace prodejců mobilních domů, která si dává za úkol očistit trh od nepoctivých prodejců.

ČESKÝ MOBILNÍ DŮM

Do ČR se začaly mobilní domy dovážet před deseti lety a od té doby se trh neustále vyvíjí. Nejvýhodnější variantou je pořídit si mobilní dům vyrobený v ČR. Mobilní domky se v čr vyrábějí jak tradiční technologií (známou z Velké Británie a Nizozemí), tak s vysokým podílem ručních prací a s použitím osvědčených materiálů. Výrobci přihlížejí k místním zvyklostem a klimatu.

INOVAČNÍ PRVKY V MOBILNÍCH DOMECH

Namísto těžkých SDK desek výrobci používají vnitřní omítky, vnější omítky a lehkou zateplenou fasádu. Mobilní domky mají variabilní výšku stropu a sklon střechy. Jejich přeprava je snadná, bez nutnosti používat jeřáb a těžkou manipulační techniku. Mobilní domek můžete podle potřeby rozšířit o další místnosti přidáním dalších domů, vznikne vám tzv. Modulový dům. Norma pro výrobu mobilních domků je EN 1647.

Stavební zákon nezná pojem mobilní dům, umístění objektu se řídí pouze na základě doporučení Ministerstva pro místní rozvoj z května 2010. Každý stavební úřad tak přistupuje k této problematice individuálně. Pro umístěni stavby je tedy potřeba ohlášení stavby stavebnímu úřadu nebo územní souhlas. Použité mobilní domy dovezené ze zahraničí dovozci většinou již zateplují pomocí prvků jako je výměna stávajících oken za dvojité, výměna střešní krytiny za ocelovou, což není zrovna ideálním řešením, díky staré a slabé původní konstrukci může hrozit zřícení domku. Celková váha mobilního domku navýší o 3-5 tun a je velmi těžké jej přepravit a jakkoliv s ním manipulovat. Za přepravu tak vynaložíte nemalé finanční prostředky.

VÝHODY MOBILNÍCH DOMŮ

  • nízké pořizovací náklady
  • nízké provozní náklady
  • jednoduchá instalace na pozemku
  • bezúdržbovost, díky použitým materiálům

You may also like...