Nodom CZ by rád nové byty na Chodovci postavil již za rok

02-02-zip

Ruský investor Nodom CZ plánuje vystavět nové čtyři třináctipodlažní bytové domy již příští rok. Novostavby by měly být situovány na pražském Chodovci, jsou ale dlouhodobě trnem v oku místním obyvatelům i městské části, která se proti výstavbě postavila.

Společnost Nodom CZ chce začít s výstavbou kontroverzních bytových domů i přes rostoucí stížnosti. Investor nyní zažádal o posouzení vlivu projektu nazvaného Bytový soubor Rezidence Nodom na životní prostředí (EIA). Nové stavby by měly přímo navázat na stávající panelové domy, z jejichž štítových stěn by měly vyrůst. Projekt se nachází mezi ulicemi Milínská a Klapálkova v Praze 11 a ve čtyřech etapách by zde mělo vzniknout celkem 189 bytů, 13 nebytových prostor a 211 parkovacích stání, částečně ukrytých v podzemních prostorách. V parkovacím domě vidí developer potenciál a na jeho střeše by chtěl vybudovat dětské hřiště a odpočinkové plochy. Začátek stavby je plánován na příští rok, celý projekt by měl být dokončen v roce 2020.

Fakt, že taková nabídka byla předložena, potvrdila také Radka Soukupová ze STAN, která neúspěšně kandidovala do místního zastupitelstva. „Investor na jednání, které zprostředkovali členové výboru pro územní rozvoj, přišel s nabídkou: Za souhlas s výstavbou bezplatně daruje společenstvím vlastníků pozemky pod jejich domy a zároveň parkovací místa. Městské části je pak ochoten věnovat stávající veřejné komunikace: chodníky, ulici. Zástupce investorů Borodin Muzaev konstatoval, že pro stávající obyvatele je lepší špatný mír než dobrá válka,“ napsala Soukupová na stranickém webu.

Zamýšlená výstavba se ale rozhodně nelíbí místním obyvatelům, kteří proti ní demonstrují. Záměr několikrát odmítla také městská část Praha 11. Ta ale nemá v celém případu rozhodující slovo, protože je jen jedním z účastníků řízení. Společnost Nodom CZ se nevzdává a podle některých médií dokonce stupňuje svůj nátlak na nespokojené okolní obyvatelstvo.

Spory mezi oběma stranami se přiostřují a dokumentuje to také vyjádření Tibora Kováče z ANO. Ten řekl: „Dalo by se to krátce shrnout, povolte nám novou výstavbu, my potom vám nebo obci převedeme do vlastnictví ostatní, pro nás již nepoužitelné, pozemky okolo domů, chodníky i komunikaci. Pokud nebudete souhlasit, my si výstavbu stejně prosadíme a navíc vám následně zpoplatníme naše pozemky, kde v současné době parkujete. Samozřejmě, že vám také nic do vašeho vlastnictví nepřevedeme a vy budete mít dále do vašich domů přístup jen přes naše pozemky.“ Firma se k celé situaci zatím nevyjádřila.

You may also like...