Revoluce zahradního posezení – ratanový nábytek

ratan

Součástí každé domácnosti je bezpochyby nábytek a v poslední době se do popředí oblíbenosti dostává právě ten ratanový, který je na pohled velmi elegantní a zároveň cenově přijatelný.

Odkud ratan pochází?

Ratan, jinak nazývaný také rotang, je rostlina se šlahouny, které dosahují délky až 200 m! Ratanový nábytek je oblíbený již od dob starověku, kdy se používal v Egyptě.
Roste volně v asijských pralesích, pro jeho využití a následný masivní export je však v obrovském množství pěstován i na plantážích. Díky tomu, že má velmi pružné jemné dřevo, se z něj po napaření vyrábí nábytek a doplňky do domácnosti. Chybně bývá zaměňován s bambusem, který na první pohled vypadá téměř totožně, ale vlastnosti dřeva se liší.

Při výrobě nábytku se hledí na jeho umístění – do interiéru či exteriéru. Bude-li nábytek umístěn venku, pak se ratanu ponechává kůra, která chrání proti nepříznivým podmínkám, jako je vítr či déšť. Při výrobě vnitřního nábytku je kůra odstraněna a dále používána k výrobě košíků či jiných drobných dekorací.

Umělý ratan

Proto je velmi oblíbený ratan umělý, který může být použit jak v interiéru, tak venku, aniž by musel být jakkoliv speciálně upravován. Je vyroben z polyetylénu a od originálního ratanu je téměř k nerozeznání. Jeho nespornou výhodou je možnost umístění i do venkovních prostor, aniž by byla narušena jeho struktura, tvar či barva. Přemýšlíte-li o koupi zahradního ratanového nábytku, například sedací soupravy, nezapomeňte si ověřit, z jakého materiálu je vyrobený.

Na co si dávat pozor při výběru?

Materiál, ze kterého je nejčastěji konstrukce ratanového nábytku vyrobená, je dřevo, ocel nebo hliník. Zatímco ta z oceli nemění tvar a neplesniví, na rozdíl od dřevěné, má poměrně těžkou konstrukci a je nutná pečlivá údržba. Nejlepší volbou je tedy hliník, který, oproti jiným materiálům, vydrží nejdéle.

Nejen konstrukce, ale i výplet jsou důležitým faktorem při výběru. Kvalitní výrobce by měl do výpletu zakomponovat i UV filtr a ošetření proti popraskání a oxidaci.
Kvalitní umělý ratanový nábytek poznáte podle ceny, která může být několikrát vyšší než levné výrobky. Rozhodně se však vyplatí si připlatit, neboť levnější výrobky mohou venkovním podmínkám odolávat pouze velmi krátce, ale ty dražší vydrží v průměru až o šest let déle!

Velmi kvalitní nábytek vyrobený z umělého ratanu prodává například firma Apromax, z jejichž nabídky si bezpochyby vyberete nábytek, který se stane ozdobou vaší zahrady.

You may also like...