Rozpočet na koupi nemovitosti

Říká se, že umění kompromisu není v ničem důležitější než v partnerství a při výběru nemovitosti. Kupujete byty Liberec nebo domy Liberec, pokud ano, v příštích řádcích vám přiblížíme jak na to. Stanovení kritérií pro výběr vašeho nového bytu či domu by mělo být dalším krokem hned po tom, jak jste se zamysleli nad důvody koupě.
 
Kritéria představují vlastnosti, které podle vás nemovitost musí (nekompromisní kritéria) nebo by měla (kompromisní kritéria) mít – pokud nemáte neomezený rozpočet, měli byste své nekompromisní kritéria omezit na minimum. Existuje přitom 6 základních kritérií, které by ve vašem seznamu určitě neměly chybět. První rozpočet je pravděpodobně i jediné, při kterém kompromisy dělat nemůžete. O ostatních to však rozhodně neplatí. Je to právě umění kompromisu, které vám pomůže projít touto fází koupě nemovitosti rychle a úspěšně. Tip: Pokud hledáte reality právě v Liberci prostudujte si nabídku nemovitosti na stránkách reality liberec.eu.
 


 

6 základních kritérií pro výběr nemovitosti:

  1. Rozpočet
  2. Lokalita
  3. Velikost
  4. Dispoziční řešení a orientace
  5. Stav
  6. Investiční potenciál

 

Stanovení rozpočtu

Prvním, nekompromisním kritériem, které ovlivňuje i všechny ostatní, je váš rozpočet. (Jinými slovy to, co jste schopný nebo ochotný za nemovitost zaplatit.) I proto je nutné určit si tuto částku dříve, než začnete formulovat seznam dalších kritérií. Rozpočet je zároveň asi jediným kritériem, při kterém je nejlepší spolehnout se na stanovisko třetí strany.
 
Potřebujete zjistit aktuální, respektive budoucí stav vašich financí v hotovosti (úspory, výtěžek z prodeje nemovitosti a pod.) A také to, kolik si budete moci půjčit. Protože platby za většinu nemovitostí se dnes z podstatné části pokrývají hypotečním úvěrem, začneme právě jím.
 
Nejrychlejší cestou, jak zjistit své úvěrové možnosti, je využít tzv.. skóring banky, který je bezplatný. Na základě údajů o vaší osobě (vzdělání, zaměstnání atd.)., Rodinné situaci, příjmech (ze zaměstnání, podnikání, resp. Z jiných zdrojů) a výdajích (hlavně pravidelných splátkách, například leasingu, úvěru a pod.), Které poskytnete bance, respektive hypotečním makléři či finančnímu poradci, dostanete informaci o maximální výši úvěru, který byste mohli od banky získat, často is výší úrokové sazby a měsíční splátky úvěru. Zároveň se dozvíte, jaké procento z hodnoty nemovitosti (ne z kupní ceny, ale hodnoty stanovené soudním znalcem) budete moci financovat z úvěru – běžně můžete počítat s úvěrem do výše 85 – 90% hodnoty kupované nemovitosti. Některé banky poskytují vybraným klientům na vybrané nemovitosti i 100%-ní profinancování, avšak získání takového úvěru je složité a nelze se na něj spoléhat. Proto je třeba mít k dispozici i další zdroje, které pokryjí rozdíl mezi hypotečním úvěrem a kupní cenou.
 
Dá se říci, že rozpočet je při koupi nemovitosti rozhodujícím kritériem – od něj do velké míry závisí, kde av čem budete bydlet. Právě od vašeho rozpočtu by se mělo odvíjet i definování dalších kritérií na novou nemovitost. Jeho realistické stanovení je tedy klíčové a mělo by být prvním krokem hned po zvážení důvodů ke koupi.
 

Žádejte hypoteční certifikát!

Pozor na online skóring na internetu a první nabídky od pracovníka na pobočce banky nebo finančního poradce. Často jsou příliš optimistickým odhadem vašich úvěrových možností. Pokud se chcete před koupí opravdu jisti, doporučuji požádat o tzv.. hypoteční certifikát nebo úvěrový příslib. Tento dokument potvrzuje, jaký úvěr vám banka poskytne a za jakých podmínek. Má sice omezenou platnost, ale jelikož podmínky bank se dramaticky nemění (a předpokládejme, že ani vaše situace ne), je to poměrně spolehlivá informace.
 
Dodatečné financování je při koupi nemovitosti často více limitujícím faktorem než úvěrové možnosti. K hypotečním úvěru je obvykle třeba doplnit z jiných zdrojů minimálně 10 – 15% z ceny kupované nemovitosti. Pokud nemáte k dispozici hotovost z vlastních úspor nebo z půjčky od rodiny, můžete využít dodatečný úvěr – spotřební úvěr, meziúvěr nebo stavební úvěr bez zástavy nemovitosti. Třeba si však uvědomit, že takový dodatečný úvěr je vzhledem k vyšší úrokovou sazbu, kratší splatnost, a tedy vyšší splátky poměrně drahým způsobem financování. tip: weichert.cz
 
Doplňkovým, či dokonce hlavním zdrojem financí je poměrně často i prodej nemovitosti, ve které právě bydlíte. V takovém případě potřebujete spolehlivý odhad její prodejní ceny, abyste mohli přesněji určit své finanční zdroje na koupi nové nemovitosti. Ať už se jejich pokusíte určit sami, nebo se spolehnete na pomoc realitního profesionála, je dobré být při odhadu konzervativní. A užitečné je i držet se osvědčeného pravidla: Pokud peníze z prodeje vaší současné nemovitosti mají tvořit podstatnou část sumy na koupi té budoucí, vydělat byste měli na koupi nové, ne na prodeji původní.
 
Váš život v novém domě či bytě asi nejvýznamnější ovlivní dojíždění do práce – i proto jsou pracovní příležitosti to, co má největší vliv na hodnotu lokality (a tím i na ceny místních nemovitostí). Cenou za pohodlné dojíždění však často bývají jiné negativa daného místa – například chybějící možnosti k rekreaci v okolí. Umění kompromisu je tedy při koupi nemovitosti mimořádně důležité.
 

Nepřeceňujte své možnosti!

 

  • Při úvěru dobře zvažte možnosti svého rodinného rozpočtu. Prostřednictvím skóringu banky se totiž můžete dostat ik vyššímu úvěru, s vyššími splátkami než dokážete komfortně a bez většího rizika splácet. Pokud je výše splátky taková, že se budete muset zříci dovolené, nemusí to být problém, pokud však budete nuceni sáhnout na běžné výdaje, problém to je.
  • Myslete na budoucnost. Pokud předpokládáte, že se vaše finanční situace zanedlouho zlepší, můžete si dovolit balancovat se splátkami na hraně, pokud však lze očekávat výpadek příjmů (např. pro – Nechte si finanční rezervu. Jistou hotovost budete potřebovat na samotnou transakci (znalec, převod nemovitosti, případně rekonstrukce) a oceníte ji i při nepředvídaných událostech během splácení úvěru.

You may also like...