Škrábaná omítka má dlouhou životnost

01-brizolit

Pokud se chystáte omítat svou novostavbu nebo přemýšlíte o obnově fasády, dobře zvažte volbu omítky. Historie ukázala, jak dlouhou životnost mají brizolitové omítky. Na některých budovách lze dosud nalézt tento typ omítky pocházející již z třicátých let minulého století. Ani dnes přitom není třeba je jakkoliv opravovat, celou dobu plní svůj účel a víceméně nestárnou.

Cementová omítka nemusí být jen šedá

Brizolit se začal používat již za první republiky. Název mu dalo místo jejího vzniku, kterým byla Horní Bříza nedaleko Plzně. Právě tam se původně vyráběla. Pro tvrdou cementovou omítku se někdy používají také názvy minerální šlechtěná omítka a škrábaná omítka. Poznáte ji velmi snadno, obsahuje totiž slídu, která se často blýská a poutá na sebe pozornost.

Po druhé světové válce se brizolit zvaný také březolit či břízolit začal barvit. Největší oblibě se pak tento typ omítky těšil v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. V současné době opět přichází do módy a její výrobci registrují zvýšený zájem ze strany zákazníků.

Na co je brizolit vhodný

Brizolitové omítky se používají například na rodinné domy, a to jak nové budovy, tak i rekonstruované objekty. Jsou vhodné také v případě zateplení budovy. Renomovaní dodavatelé mají zateplovací systémy, jejichž poslední vrstvou je právě brizolit. Totéž samozřejmě platí také pro bytové domy, kde často slouží k obnově poškozených původních omítek.

Aplikace tohoto typu omítky je poměrně snadná. Výrobci ji dodávají jako hotovou směs obsahující písek, drcenou slídu, vápenný hydrát a cement. Poslední složkou omítkové směsi je pigment umožňující dosáhnout některého z 250 dostupných barevných odstínů. Omítka se první den v jedné vrstvě nanáší a druhý den škrábe. Snadná aplikace urychluje zhotovení nové omítky a snižuje celkovou cenu.

You may also like...