Špaletové okno – komfort a elegance

01-spaletova-okna

Procházeli jste se někdy Malou Stranou a zaujala vás nádherně zdobená okna v tradičních stavbách? Pokud jste si vždy přáli mít okna jako na zámku, ale báli jste se jejich životnosti či fungování, teď už vám v cestě nic stát nemusí! Váš sen se může splnit díky novým technologiím, které poskytují špaletovým oknům nové schopnosti a vlastnosti.

Jak vypadají špaletová okna

Špaletová okna nejsou ničím novým. Velmi často se používala v gotice. Slovo špaleta má původně italský původ a znamená okno, které má vnitřní a vnější křídla, mezi nimiž je dřevěná část. Ta se nazývá špaleta. Špalety mohou být vůči stěně kolmé či šikmé, aby vpouštěly do místnosti více světla. Dnes se vyrábí tak, že jsou obě okna zasazena do společné zárubně a vsazují se jako celek. Křídla se otevírají nezávazně na sobě. Podstatou těchto oken je fakt, že jsou celá vyrobena výhradně z kvalitního dřeva, takže je můžeme vídat na historických stavbách a usedlostech. Dodávají celé stavbě specifický ráz a patří k jejich koloritu.

Kvalitní dřevo je základ. Truhlářství Miček vyrábí okna z masivního smrku, borovice, dubu nebo buku. Díky propracované technologii povrchové úpravy, kterou je vysokotlaké stříkání, se zvyšuje jejich životnost i ochrana.

Výhody špaletových oken – úspora, životnost, cena

Co je tradiční, nemusí být nutně nemoderní. U špaletových oken to platí dvojnásob. A proč obliba těchto oken v poslední době neustále roste? Z celé řady výhod je na předních místech zejména snížení tepelných ztrát. Při použití izolačních dvouskel se dostane až na 0,9 Uw, což není nezanedbatelná částka. Kromě unikání tepla tato okna slouží také ke zvukové izolaci. Poskytují totiž útlum zvuku až 46 decibelů! Jsou navíc dost široká, takže nehrozí jejich zamrzání.

Mnoho zákazníků oceňuje také jejich vysokou estetickou funkci, kterou umožňuje okrasné kování a široká paleta dekorativních kliček od těch nejzručnějších výrobců. Poslední výhodou je jistě jejich životnost. Pokud o okna správně pečujete a udržujete je v souladu s instrukcemi prodejce, pak se životnost pohybuje kolem 100 let. Více na www.truhlarstvimicek.cz

You may also like...